Poinformował też, że Arabia Saudyjska wysyła samoloty do tureckiej bazy wojskowej Incirlik, która ma kluczowe znaczenie dla koalicji państw zachodnich, skierowanej przeciwko terrorystom.

Reklama

Lotnictwo Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji korzystało z bazy, przeprowadzając naloty na dżihadystów. Na razie nie wiadomo, ile samolotów wyśle do Incirlik Arabia Saudyjska. Zapytany, czy Saudyjczycy wyślą na granicę Turcji wojsko, które wkroczy do Syrii, minister Cavusoglu oświadczył, że "byłoby to działanie pożądane, ale na razie nie ma takiego planu.

Arabia Saudyjska przysyła samoloty i mówi, że jeśli konieczna będzie operacja lądowa, przyślą też żołnierzy - powiedział szef tureckiej dyplomacji.

Rosyjska ofensywa

Rosja wysłała do Syrii kolejny okręt z rakietami na pokładzie. Korweta „Zielonyj doł” wypłynęła z Sewastopola i zmierza na Morze Śródziemne. Za kilka dni ma dołączyć do eskadry operującej wzdłuż syryjskiego wybrzeża.

Okręty tego typu już brały udział w rosyjskiej operacji wojskowej przeciwko dżihadystom Państwa Islamskiego. W październiku ubiegłego roku z pokładów jednostek stacjonujących na Morzu Kaspijskim zostały wystrzelone rakiety „Kalibr”, które po pokonaniu 1500 kilometrów, uderzyły w pozycje bojówek terrorystycznych.

Przy okazji agencja Ria Novosti poinformowała, że Moskwa zamierza zwiększyć z 10 do 20 liczbę okrętów operujących u wybrzeży Syrii. Jak wcześniej informował rzecznik Ministerstwa Obrony generał Igor Konaszenkow, rosyjskie jednostki są odpowiedzialne za powietrzną ochronę bazy lotniczej „Hmeimim” i zabezpieczenie transportów płynących z zaopatrzeniem dla stacjonujących w Syrii Rosjan.