W ostatnich dniach i godzinach Ukraina przyjęła ważne reformy, przede wszystkim dotyczące ustawy o elektronicznych deklaracjach i mianowaniu członków agencji antykorupcyjnej. Te kroki (...), podjęte przez Ukrainę, pozwolą Komisji Europejskiej na zaproponowanie w kwietniu liberalizacji wizowej - powiedział Juncker na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Reklama

Poroszenko powiedział, że Ukraina bardzo cieszy się z tej zapowiedzi KE. To bardzo ważne wydarzenie dla Ukrainy - podkreślił Poroszenko.

We wtorek parlament Ukrainy uchwalił ostatnią ustawę z tzw. pakietu bezwizowego, niezbędną do likwidacji ruchu wizowego między Ukrainą i Unią Europejską. Dokument ten dotyczył elektronicznego deklarowania dochodów urzędników państwowych.

Tematem rozmów Poroszenki z Tuskiem i Junckerem był też konflikt w Donbasie i wdrażanie porozumień mińskich. Tusk zapewnił, że unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji pozostają powiązane z pełnym wdrożeniem porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Rozmawiano także o wewnętrznym kryzysie politycznym na Ukrainie, który zagraża reformom w tym kraju. Poroszenko zapewnił, że nie dojdzie do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, a przed końcem marca możliwe jest rozwiązanie kryzysu. Nowa koalicja będzie zorientowana na reformy i integrację europejską oraz wypełnianie umowy stowarzyszeniowej z UE - oświadczył ukraiński prezydent.

Reklama

Tusk poinformował, że UE podtrzymuje apel do Rosji o natychmiastowe uwolnienie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko.

Rozmawialiśmy o sprawie Nadii Sawczenko, która ciągle jest nielegalnie więziona w Rosji. Chciałbym powtórzyć apel UE o jej natychmiastowe uwolnienie, a także o uwolnienie Ołeha Sencowa oraz wszystkich pozostałych nielegalnie zatrzymanych ukraińskich obywateli - powiedział Tusk.

Poroszenko poinformował, że przekazał szefom instytucji UE tzw. listę Sawczenko, obejmującą osoby odpowiedzialne za porwanie, przetrzymywanie i proces ukraińskiej lotniczki oraz innych obywateli Ukrainy, nielegalnie więzionych w Rosji. Ukraina liczy, że UE rozważy sankcje wobec osób z "listy Sawczenko".

Sawczenko oczekuje na wyrok rosyjskiego sądu w sprawie o współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy z Rosji w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności. Oskarżona nie przyznaje się do winy. 4 marca Sawczenko rozpoczęła protest głodowy, ale w zeszły czwartek zaczęła pić wodę. Jej obrońcy twierdzą, że jej stan jest ciężki.

Reżyser Ołeh Sencow został skazany w sierpniu 2015 r. przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie.