Obama odwiedzi Hiroszimę wspólnie z japońskim premierem Shinzo Abem w ramach podróży do Wietnamu i Japonii od 21 do 28 maja - napisano w oświadczeniu Białego Domu. Celem wizyty będzie podkreślenie zaangażowania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa świata bez broni nuklearnej. Kancelaria japońskiego premiera poinformowała ze swej strony, że Obama odwiedzi Hiroszimę, aby złożyć hołd ofiarom bomby atomowej.

Reklama

11 kwietnia sekretarz stanu USA John Kerry jako pierwszy szef amerykańskiej dyplomacji zwiedził wraz z innymi ministrami spraw zagranicznych państw G7 Muzeum Pokoju i Park Pokoju w Hiroszimie i oddał hołd ofiarom bomby atomowej. O możliwej wizycie Obamy w Hiroszimie po zakończeniu szczytu G7 informowały pod koniec kwietnia japońskie media.

6 sierpnia 1945 roku Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę, w wyniku czego do końca października zginęło od 90 tys. do 166 tys. mieszkańców miasta. Trzy dni później zrzucono bombę atomową na Nagasaki, w wyniku czego zginęło 75 tys. ludzi. Jednak trudno ściśle ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą te ataki; łączną liczbę ofiar szacuje się na 275 tys. Do dziś jednak w Japonii umierają ludzie na skutek choroby popromiennej.