- Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stawia na spokojne wyjaśnianie sprawy - źródła nieporozumień, a nie na skutki – informuje radio RMF FM. Na podstawie ponad 150 zawiadomień postępowanie w tej sprawie wszczęła prokuratura w Katowicach. – Dotyczą one przyczyny protestu, czyli artykułu Jana Tomasza Grossa: "Europejczycy wschodni nie mają wstydu" – podaje radio.

Reklama

Protest został zorganizowany przez rabina Zeva Friedmana. Jak podaje RMF FM, wręczył on uczniom ze szkoły średniej Rambam Mesivta na Long Island transparenty i kazał wykrzykiwać hasła: "wasz kraj jest przesiąknięty krwią".

Sam rabin przez megafon wykrzykiwał , że Polacy podczas II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemcy.

- Jesteście odpowiedzialni za Holokaust, bo pozwoliliście, by na terenie waszego kraju powstało najwięcej obozów śmierci - mówił Zev Friedman.

- Izraelscy politycy mówią, że antysemityzm wysysacie z mlekiem matki - grzmiał rabin.

Po proteście polski konsul w Nowym Jorku skierował list do rady rodziców w szkole średniej Rambam Mesivta High School, oraz m.in. do żydowskiego pisma "Forward", które zawierało tezę o tzw. polskim Holokauście. - Poza tym konsulat przygotowuje też spotkania z uczniami nowojorskich szkół o Holokauście podczas II wojny światowej w Polsce – donosi RMF FM.