10 czerwca na łamach magazynu "Venerdi", wydawanego wraz z piątkowym dziennikiem "La Repubblica", ukazał się artykuł publicysty tej gazety Andrei Tarquiniego o ministrze obrony narodowej Antonim Macierewiczu. Tarquini nazwał go "przedstawicielem polskiej nazistowskiej ultraprawicy", którą następnie określił jako "rasistowską".

Reklama

W opublikowanym w piątek liście polski ambasador we Włoszech napisał, że wyrażany przez "La Repubblicę" brak sympatii dla obecnego rządu w Warszawie, który on sam "przyjmuje do wiadomości bez radości", nie uzasadnia prezentowania "niesprawiedliwego wizerunku Polski".

Nazwanie polskiej formacji "nazistowską" Orłowski uznał za "nadzwyczaj poważny fakt".

Wykorzystanie takiego wyrażenia, najcięższego w europejskim słowniku politycznym, wymaga bardzo wielkiej ostrożności, zwłaszcza w kraju, który ma za sobą faszystowską przeszłość - dodał ambasador, zwracając się do redakcji włoskiej gazety. Zaznaczył, że "obraźliwe i bezpodstawne" jest też nazywanie Prawa i Sprawiedliwości "rasistowską ultraprawicą".

Definiowanie nas jako "nazistów" bardzo nas boli - napisał dyplomata, przypomniawszy historię Polski w latach II wojny światowej.

Ze strony włoskiego dziennika oczekujemy większej wrażliwości. To, że polski rząd wam się nie podoba, że (piszecie, że) jest prawicowy, konserwatywny, antykomunistyczny, antyliberalny - zgoda. Ale przed napisaniem "nazistowski" i "rasistowski" zastanówcie się dwa razy - zaapelował ambasador. Na zakończenie oświadczył, że sprzeciwia się "niesprawiedliwym obelgom".

Pod listem dyplomaty gazeta zamieściła krótkie przeprosiny z wyjaśnieniem, że był to błąd redakcyjny.