Jak podkreślił minister Gliński, list intencyjny o współpracy podpisany został z największą kancelarią prawniczą na świecie. Z kancelarią Dentons, która wystąpiła z inicjatywą objęcia swoimi działaniami, na zasadzie pro bono, obrony polskiego imienia - powiedział.

Reklama

Chodzi o przeciwdziałanie używaniu określeń "polskie obozy koncentracyjne", "polskie obozy śmierci" - mówił minister.

My w Polsce staramy się różnymi sposobami walczyć z tym kłamstwem - powiedział. Czynią to zarówno instytucje państwowe, jak i m.in. Fundacja Reduta Dobrego Imienia - mówił prof. Gliński.

Ale jest oczywiste, że fachowa pomoc prawna kancelarii, która ma ponad 100 oddziałów na świecie, (...) a od 25 lat jest czynna w Polsce, będzie bardzo przydatna w zwalczaniu tej haniebnej praktyki, zaznaczył także szef resortu kultury.

Dodał, że kancelaria Dentons także zobowiązała się do tego, że przygotuje raport dotyczący tych nadużyć, (...) diagnozę stanu w tej dziedzinie. No i będzie, krótko mówiąc, razem z nami starała się chronić dobre imię Polski - powiedział minister.

To jest zobowiązanie do współpracy w ściganiu, czy w występowaniu w sprawach, kiedy używane są te terminy, które uwłaczają dobremu imieniu Polski - powiedział Gliński.

Ta współpraca zwiększy efektywność walki z tym problemem - ocenił.

Reklama

Jak powiedział minister, widzimy wyraźnie, że coraz więcej, niestety, takich przypadków mamy, kiedy są te terminy używane.

W spotkaniu wzięli udział także m.in.: sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin, sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak oraz założyciel i prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom Maciej Świrski.