Państwowa telewizja al-Ikbarija podała, że prowadzone na południu miasta działania wojsk wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi i sojuszniczych milicji pozwoliły odblokować główną drogę prowadzącą na kontrolowany przez reżim zachód miasta. Tym samym w całkowitym okrążeniu ponownie znalazł się kontrolowany przez rebeliantów wschód Aleppo.

Reklama

Wspierani przez dżihadystów bojownicy walczący o obalenie Asada zdobyli tę drogę w sierpniu, dzięki czemu udało im się przerwać pierścień okrążenia zaciśnięty przez wojska reżimowe miesiąc wcześniej. Państwowa telewizja przekonuje, że odbita arteria będzie dostępna dla ludności cywilnej jeszcze w piątek.

Od 2012 roku Aleppo, dawna gospodarcza stolica kraju, jest praktycznie podzielone: dzielnice na wschodzie znajdują się w rękach rebeliantów walczących z reżimem Asada, a te na zachodzie są pod kontrolą sił reżimu. Całkowite okrążenie sektorów kontrolowanych przez rebeliantów oznacza, że nie można tam dostarczać żywności, lekarstw czy paliwa. W trwającej od marca 2011 roku wojnie w Syrii zginęło już 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności kraju została zmuszona do opuszczenia domów.