Jak podaje AFP, armia Syrii utrzymuje, że do zestrzelenia izraelskich maszyn doszło w prowincji (muhafazie) Damaszku, na południu kraju.

Reklama

W komunikacie cytowanym przez syryjską agencję siły zbrojne Syrii przekazały, że izraelski samolot w nocy z poniedziałku na wtorek zaatakował należące do syryjskiej armii cele w muhafazie Al-Kunajtira na południowym zachodzie Syrii. Prowincja ta obejmuje część Wzgórz Golan okupowanych przez Izrael.

Nasza obrona powietrzna odpowiedziała (na atak - PAP), zestrzeliwując (izraelski) samolot wojskowy na południowym zachodzie prowincji (Al-Kunajtira) oraz samolot rozpoznawczy na zachód od (miasta) Sasa w muhafazie Damaszku - czytamy w komunikacie.

Izraelska armia potwierdziła w swoim komunikacie przeprowadzenie ataku na syryjskie pozycje; miał on być odpowiedzią na wystrzelony z syryjskiego terytorium pocisk, który spadł na kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan.

Jednocześnie izraelskie siły zbrojne zdecydowanie zaprzeczyły, jakoby ich maszyny zostały zestrzelone. Nie ma w tym słowa prawdy - ocenił w rozmowie z AFP rzecznik izraelskiej armii, major Arje Szalikar. W oświadczeniu armii podkreślono, że w żadnym momencie bezpieczeństwo izraelskiego lotnictwa nie zostało naruszone.

Zdaniem Szalikara pocisk, który spadł na Wzgórza Golan, nie był wystrzelony celowo, a był jedynie konsekwencją wewnętrznego konfliktu syryjskiego.

Reklama

Jak zauważa AFP, podobne incydenty nie są rzadkością; wtorkowy był czwartym takim zdarzeniem w ciągu dziewięciu dni.

Izrael nie angażuje się bezpośrednio w trwającą od 2011 roku wojnę w Syrii, jednak regularnie atakuje syryjskie pozycje wojskowe za każdym razem, gdy pociski spadają za syryjską granicą - pisze AFP.

Izrael zdobył należące do Syrii i liczące 1200 km kwadratowych Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku ustanowiono tam strefę buforową. W 1981 roku Izrael ogłosił ich przyłączenie do terytorium kraju, czego wspólnota międzynarodowa nigdy nie uznała. Ok. 500 km kwadratowych Wzgórz pozostało w rękach Syrii. Od 1974 roku wojska syryjskie i izraelskie rozdziela strefa buforowa nadzorowana przez siły pokojowe ONZ (UNDOF).