Pytany o spotkanie Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Władimira Putina, odparł: Ani Kreml, ani przedstawiciele rosyjskiego MSZ nie mają żadnego związku z tymi rozmowami - poinformowała agencja Interfax.

Reklama

Przypomniał, że "pomysł współpracy w celu politycznego uregulowania w Syrii to idea, którą od początku popiera prezydent Putin". Dodał jednocześnie, że inicjatywa ta nie znajduje zrozumienia u obecnej administracji USA.

"Wall Street Journal" napisał w czwartek, że do prywatnych rozmów Donalda "Trumpa juniora z dyplomatami, biznesmenami i politykami, które w części koncentrowały się na znalezieniu sposobu współpracy z Rosją, by zakończyć wojnę w Syrii" doszło 11 października w Paryżu.

Według nowojorskiego dziennika gospodarzem rozmów był francuski think tank, którego założycielami są blisko współpracujący z Rosją Fabien Baussart i jego żona Randa Kassis. Urodzona w Syrii Kassis jest liderem grupy syryjskiej wspieranej przez Kreml. "Grupa zabiega o polityczną transformację w Syrii, ale we współpracy z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem, bliskim sojusznikiem Moskwy" - precyzuje "WSJ".

Reklama

Była szefowa kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, a obecnie doradczyni jego zespołu ds. przejęcia administracji Kellyanne Conway potwierdziła "WSJ", że Trump Jr. wziął udział w paryskim spotkaniu. Jednak minimalizowała znaczenie rozmów z Kassis, podkreślając, że w spotkaniu, które miało formę kolacji, brało udział 30 osób z całego świata zainteresowanych amerykańskimi wyborami.