Umowa, którą podpisano w czwartek przewiduje, że na razie na Ukrainę przyjedzie jeden instruktor. Będzie on pracował w Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. Petra Sahajdacznego we Lwowie, a jego rolą będzie wsparcie doradcze – poinformował ukraiński resort obrony. Podpisy pod dokumentem złożyli: ze strony ukraińskiej wiceminister obrony Ihor Dołhow, a ze strony niemieckiej sekretarz stanu w ministerstwie obrony Ralf Brauksiepe.

Dotychczas szkolenia ukraińskich wojskowych i żołnierzy Gwardii Narodowej MSW prowadzili instruktorzy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii, a Niemcy uczestniczyli tylko w manewrach. W lipcu na Ukrainę 27 żołnierzy różnych specjalności skierowała Polska. Byli to wojskowi z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Dwumiesięczne szkolenie, które odbywało się na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim obejmowało m.in. zajęcia strzeleckie, obsługę moździerzy, dział przeciwlotniczych i granatników.

Polacy uczestniczyli także w różnych międzynarodowych przedsięwzięciach szkoleniowych dla ukraińskiej armii jeszcze przed konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Pomoc w transformacji ukraińskich sił zbrojnych, w tym ich systemu szkolenia, to jedno z postanowień lipcowego szczytu NATO w Warszawie.