- Działania Rosji w ciągu ostatnich lat jak zajęcie Krymu, wzmacnianie potencjału wojskowego na zachodzie wzbudzają nasze zaniepokojenie - powiedziała w piątek Gottemoeller w wywiadzie dla agencji prasowej BNS.

Reklama

Zaznaczyła zarazem, że "NATO nie widzi bezpośredniej groźby rosyjskiej inwazji na terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego". - W ostatnich latach NATO wiele zrobiło wzmacniając obronę przed wszystkim, co mogłoby zagrażać Sojuszowi - powiedziała Gottemoeller.

Wskazała również, że "w naszym interesie jest też utrzymanie dialogu z Rosją w celu pozyskiwania informacji". - Utrzymaniem dialogu są zainteresowane obie strony – powiedziała Gottemoeller. - Rosjanie mówią, że ich niepokój wzbudza to, co robi NATO. Dlatego też powinniśmy mieć możliwość informowania się nawzajem.

- Nikt nie jest zainteresowany, by kryzys przerósł w konflikt - podkreśliła.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius podczas piątkowej konferencji prasowej, która zakończyła dwudniowe nieformalne spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa, mówiąc o dialogu z Rosja wskazał, że "nie powinien on być jedynie >zasłoną dymnąCzasami takie ceremonialne spotkania stwarzają wrażenie, że odbywa się jakiś dialog, nawet współpraca, a w rzeczywistości nic się nie dzieje - powiedział Linkeviczius. Podkreślał, że "taka sytuacja jest nie do przyjęcia i byłaby złą praktyką".

Szef litewskiego MSZ oczekuje, że w rozmowie z Rosją "zostaną zachowane zasadnicze wartości" i że "nie będzie podziału na jakieś strefy interesów".

W piątek w Trokach koło Wilna zakończyło się dwudniowe nieformalne spotkanie ekspertów ds. polityki bezpieczeństwa „Snow Meeting”. W tegorocznym, dziesiątym już spotkaniu, wzięło udział ponad 100 polityków i ekspertów z krajów UE i NATO, m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Reklama