Powołując się na kancelarię prezydenta Francji, AFP pisze, że w przeprowadzonej w sobotę rozmowie telefonicznej z Erdoganem Macron po raz kolejny wyraził zaniepokojenie losem francuskiego fotoreportera i domagał się jak najszybszego odesłania go do Francji.

Reklama

Mathias Depardon, który od pięciu lat pracuje w Turcji, został zatrzymany 8 maja w prowincji Batman na południowym wschodzie kraju, gdzie pracował nad reportażem dla magazynu "National Geographic". Następnie został przeniesiony do ośrodka dla imigrantów w Gaziantep na południowym wschodzie Turcji.

Sprawę przetrzymywanego w Turcji 36-letniego reportera Macron poruszył już z Erdoganem 25 maja w Brukseli, przed szczytem NATO. Prezydent Turcji obiecał wówczas, że zapozna się z sytuacją.

AFP przypomina, że Mathias Depardon jest przetrzymywany mimo wydanego przez władze tureckie 11 maja nakazu wydalenia go z Turcji. Wg organizacji Reporterzy bez Granic Depardon w dniach 21-27 maja prowadził strajk głodowy w proteście przeciw przetrzymywaniu go w Turcji.

Reklama

Reporterowi zarzucano propagowanie działalności zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

arch.