John McCain zamieścił wpis w sobotę, odsyłając do artykułu telewizji NBC News, w którym czytamy, że "polski Senat przyjął kontrowersyjną ustawę, która daje politykom istotny wpływ na Sąd Najwyższy, wbrew Unii Europejskiej i dużym protestom".

Reklama

W tekście poinformowano, że ustawa przeszła w Senacie większością 55 głosów, przy 23 głosach sprzeciwu i dwóch wstrzymujących się, oraz że czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

"Krytycy ustawy uważają, że zabija ona niezawisłość sędziowską i zagraża rządom prawa. Partia rządząca twierdzi, że ustawa jest potrzebna, aby poprawić skuteczność sądu oraz zerwać z praktykami i sędziami z czasów komunizmu" - czytamy w tekście NBC News, zamieszczonym na stronie internetowej stacji w sobotę.

Decyzja polskiego Senatu zapadła - jak dodano - mniej niż miesiąc po przemówieniu prezydenta Donalda Trumpa w Polsce, w którym wychwalał jej "miejsce w silnej i demokratycznej Europie". McCain od wielu lat zasiada w amerykańskim Senacie; jest zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą.