Bojownicy zwiększają swą aktywność od środy, kiedy w stolicy Białorusi Mińsku uzgodniono rozejm letni, który ma obowiązywać od 1 lipca. Zdecydowała o tym trójstronna grupa kontaktowa w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy, składająca się z wysłanników Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Dzień po rozmowach grupy sztab sił ukraińskich poinformował o śmierci trzech żołnierzy, którzy zginęli wskutek ostrzałów artyleryjskich.

Zgodnie z piątkowym komunikatem sztabu w ciągu ostatniej doby doszło do 28 ataków na siły rządowe na całej linii rozgraniczenia między obszarami pod kontrolą Kijowa, a terenami zajętymi przez separatystów w części obwodu donieckiego i ługańskiego. W dziewięciu atakach użyto ciężkiego uzbrojenia. Jednostki Operacji Połączonych Sił prowadziły aktywną obronę i udzielały właściwej odpowiedzi przeciwnikowi – czytamy.

Strona ukraińska poinformowała także o stratach wśród separatystów. Według danych wywiadu dziewięciu bojowników rosyjskich wojsk okupacyjnych zostało zlikwidowanych, a ośmiu rannych - głosi komunikat ukraińskiego sztabu.