Według portalu zatrzymanym jest pracownik straży granicznej FSB. - Według moich informacji bezpośrednio w miejscu pracy zostali zatrzymani pracownik straży granicznej w rejonie północno-zachodnim i pracownik jednego z pododdziałów Federalnej Służby Podatkowej. Ten pierwszy, jak się przypuszcza, sprzedał informację o wyjazdach za granicę Pietrowa, Boszyrowa i innych – powiedziało portalowi niewymienione z nazwiska dobrze zorientowane źródło, odnosząc się do Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa.

Reklama

Pietrow i Boszyrow, jak uważają brytyjscy śledczy, to w rzeczywistości agenci wywiadu rosyjskiego - lekarz wojskowy Aleksandr Miszkin i Anatolij Czepiga. Jak pisze Rosbałt, podejrzanego pracownika straży granicznej FSB zidentyfikowano dzięki zakrojonej na szeroką skalę kontroli prywatnych detektywów oraz urzędników państwowych, którzy sprzedają wyciągi z zamkniętych baz danych, w tym o przekraczaniu granicy, Rospasportu oraz Federalnej Służby Podatkowej.

Według Rosbałtu pracownicy FSB w krótkim czasie przeprowadzili ponad 60 rewizji, w wyniku czego wszczęto "wiele spraw"” z artykułów o "nielegalnym wchodzeniu w posiadanie lub ujawnianiu informacji stanowiących tajemnicę handlową, podatkową lub bankową", przekroczeniu uprawnień przez prywatnych detektywów oraz naruszeniu nietykalności życia osobistego. Wspomniane źródło zastrzegło jednak, że sprawy te nie mają żadnego związku z Pietrowem i Boszyrowem, a tylko z innymi osobami. Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, pytany o zatrzymania w związku z wyciekami z baz danych, powiedział, że nie dysponuje taką informacją.

W marcu br. Skripala, byłego pułkownika wywiadu rosyjskiego, skazanego w Rosji za współpracę z wywiadem brytyjskim, oraz jego córkę Julię znaleziono nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury, gdzie Skripal mieszkał. Ofiary hospitalizowano; w późniejszych miesiącach Skripalowie opuścili szpital, jednak publicznie pojawiła się jedynie Julia.

Władze brytyjskie uważają, że oboje padli ofiarą bojowego środka chemicznego Nowiczok opracowanego w czasach ZSRR. Oceniają też, że Skripala próbowali zabić dwaj agenci rosyjskich służb, używający nazwisk Pietrow i Boszyrow. Atak ten wywołał największy kryzys w relacjach rosyjsko-brytyjskich od czasu zimnej wojny.

Brytyjski portal śledczy Bellingcat ujawnił, że Pietrow naprawdę nazywa się Aleksandr Miszkin i jest oficerem GRU. W 2014 r. miał zostać wyróżniony tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej. Portal zidentyfikował też Boszyrowa jako Anatolija Czepigę i podał, że on również otrzymał tytuł Bohatera Rosji.