Równocześnie irańscy parlamentarzyści wystosowali oświadczenie potępiające taki krok USA. "Odpowiemy działaniami odwetowymi na jakąkolwiek akcję podjętą przeciwko siłom (Gwardii Rewolucyjnej)" - głosi dokument podpisany przez 255 z 290 irańskich posłów. Dodaje, że "amerykańscy przywódcy, którzy sami są twórcami i zwolennikami terroryzmu na Bliskim Wschodzie, będą żałowali tej niestosownej i idiotycznej decyzji".

Reklama

O planach Białego Domu dotyczących uznania Gwardii Rewolucyjnej za organizację terrorystyczną pisał wcześniej "Wall Street Journal". Byłby to pierwszy w historii USA przypadek uznania części sił zbrojnych obcego państwa za grupę terrorystyczną.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, zwany też Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji, został utworzony po rewolucji islamskiej w 1979 roku w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Jego zwierzchnikiem jest najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Gwardia, złożona z formacji lądowych, morskich i powietrznych, to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

arch.