Dziennik Gazeta Prawana logo

Roberta Metsola. Kim jest nowa przewodnicząca Parlamentu Europejskiego? SYLWETKA

18 stycznia 2022, 12:00
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Roberta Metsola
<p>Roberta Metsola</p>/PAP/EPA
Europosłowie wybrali we wtorek nową przewodniczącą PE. Została nią maltańska polityk Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). 42-letnia prawniczka dała się poznać w swojej dotychczasowej pracy w Parlamencie Europejskim jako konsekwentna przeciwniczka aborcji i zwolenniczka obrony praworządności.

Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 r. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

Według dziennika "Malta Today", o wystawieniu przez frakcję EPL w wyścigu o fotel przewodniczącego PE kandydatury Metsoli zdecydował fakt, że jest ona kobietą i pochodzi z najmniejszego kraju Unii Europejskiej. Szef frakcji Manfred Weber liczył, że nie wzbudzi ona większych sprzeciwów wśród pozostałych grup reprezentowanych w Parlamencie.

Podczas konsultacji poprzedzających wybory lewicowi europosłowie zarzucali Metsoli, że konsekwentnie głosuje ona - podobnie zresztą jak większość maltańskich deputowanych - przeciwko wszelkim rezolucjom promującym zabijanie nienarodzonych dzieci. Francuski liberalny eurodeputowany Bernard Guetta (bardziej znany jako brat światowej sławy DJ-a - Davida) groził nawet, że nie będzie głosował na Robertę Metsolę, gdyż - jak stwierdził - dąży ona do ograniczenia praw kobiet.

W jednym z wywiadów kandydatka EPL zapewniła w związku z tym, że jeśli zostanie wybrana na przewodniczącą PE, to w kontaktach z innymi instytucjami będzie szanować opinię większości Izby – niezależnie od tego, jaka ona będzie. -- zapewniła.

Obrona praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu

W innych kwestiach poglądy Roberty Metsoli nie budzą zastrzeżeń frakcji socjaldemokratów, Zielonych, Lewicy i liberalnej Odnowić Europę (RE). Jest ona zwolenniczką obrony praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Jako członek parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Metsola kierowała pracami EPL w 2014 r. nad niewiążącymi wytycznymi UE "przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową". W 2016 r. opracowała raport nt. kryzysu migracyjnego, domagając się scentralizowanego unijnego systemu przyjmowania wniosków azylowych oraz podziału migrantów między kraje UE.

Kontrowersje

W październiku 2020 r. działania Metsoli w PE wzbudziły kontrowersje po tym, jak zaproponowała poprawki do rezolucji komisji LIBE w sprawie protestów Bułgarii. Maltańska polityk nalegała, aby dokument zawierał informacje, że demonstracje są finansowane przez osobę , na której ciąży 18 zarzutów karnych. Setki protestujących skontaktowało się z Metsolą za pośrednictwem mediów społecznościowych, grożąc pozwem o zniesławienie i oskarżając o rozpowszechnianie fake newsów. Metsola zablokowała dostęp do jej mediów społecznościowych z Bułgarii i wycofała proponowaną poprawkę.

Roberta i jej fiński mąż Ukko Metsola w 2009 r. byli pierwszym małżeństwem, które startowało w tych samych wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwóch różnych państw członkowskich. Nie udało im się wówczas dostać do PE. Małżeństwo ma czterech synów.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj