Takie dane zawiera roczne sprawozdanie BfV, które zostało przedstawione we wtorek w Berlinie przez minister spraw wewnętrznych RFN Nancy Faeser i szefa BfV Thomasa Haldenwanga - informuje telewizja ARD.

Reklama

Ekstremizm prawicowy "największym zagrożeniem"

Według raportu, w ubiegłym roku zarejestrowano łącznie 33 476 przestępstw o podłożu politycznym, w których występowały elementy ekstremistyczne, w porównaniu z 32 924 w 2020 roku. 2994 z nich stanowiły przestępstwa z użyciem przemocy, w porównaniu z 2707 rok wcześniej.

Reklama

Największym zagrożeniem ekstremistycznym dla naszej demokracji pozostaje ekstremizm prawicowy - powiedziała Faeser. Chociaż liczba przestępstw kryminalnych i przestępstw z użyciem przemocy popełnionych przez prawicowych ekstremistów spadła w ubiegłym roku po raz pierwszy od 2018 roku o 9,6 proc. do około 20 200, to potencjał prawicowych ekstremistów nastawionych na przemoc pozostał "na niezmienionym wysokim poziomie w 2021 roku", wynosząc 13 500. Według raportu, w ciągu roku ich liczba wzrosła o 200 osób.

Musimy powstrzymać radykalizację, zlikwidować sieci prawicowych ekstremistów i konsekwentnie odbierać broń ekstremistom - stwierdziła szefowa MSW.

Spadek przestępstw popełnianych przez skrajną lewicę

Liczba przestępstw motywowanych lewicowym ekstremizmem spadła w RFN o 7,4 proc. do 6100. Jednak liczba agresywnych lewicowych ekstremistów ponownie wzrosła i wynosi obecnie 10 300. Nadal potrzebujemy bardzo konsekwentnej i wczesnej interwencji przeciwko przemocy ze strony lewicowych ekstremistów - powiedziała Faeser.

Portal telewizji ZDF zwraca z kolei uwagę, że jeśli chodzi o przestępstwa prawicowo-ekstremistyczne o podłożu antysemickim, raport BfV pokazuje, że w ubiegłym roku znacznie wzrosła ich liczba - o 12,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim; w 2020 roku było ich 2173, w 2021 odnotowano 2439.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster powiedział ZDF: Nowy raport o ochronie konstytucji pokazuje, że życie żydowskie w Niemczech jest nadal poważnie zagrożone. Największe zagrożenie pochodzi ze strony prawicowych ekstremistów.