Biorąc pod uwagę bieżące relacje Moskwy z Pekinem, a także rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję, Rosja przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie – stwierdził Macron.

Reklama

Macron: Nie ma mowy o "specjalnej operacji wojskowej"

Dodał, że nie ma mowy o żadnej rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej”, ponieważ Władimir Putin ogłosił mobilizację. Prócz wasalizacji względem Chin Rosja straciła też Bałtyk, ponieważ jej działania przyspieszyły wejście dwóch państw nordyckich do NATO.

Jeszcze dwa lata temu taka sytuacja była niewyobrażalna – powiedział Macron. Rosja nie może wygrać militarnie. Do nas należy, w jaki sposób pomóc Ukrainie w ich kontrofensywie i jak przygotować kwestię gwarancji bezpieczeństwa dla negocjacji, które niewątpliwie nastąpią – dodał.

"Europejska architektura bezpieczeństwa będzie musiała objąć przyszłą Ukrainę"

Zawsze mówiłem, że w dłuższej perspektywie europejska architektura bezpieczeństwa będzie musiała w pełni objąć przyszłą Ukrainę – stwierdził prezydent Francji. Zaznaczył jednak, że konieczne będzie również stworzenie niekonfrontacyjnych stosunków z Rosją.

Jednak do tego potrzeba jeszcze wielu kroków – dodał. W niedzielę wieczorem do Paryża przybędzie z Niemiec prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek rano zostanie przyjęty przez Macrona w Wersalu.