Rekordowo wysokie temperatury przy gruncie na zboczu wulkanu Etna na Sycylii i w Apulii zarejestrowane zostały w niedzielę i poniedziałek. Do pomiaru użyto urządzenia, które wskazuje temperaturę z dokładnością do jednej dziesiątej stopnia.

Reklama

Eksperci z programu Copernicus, którzy poinformowali o tych wynikach, podkreślili, że temperatura mierzona przy gruncie to "ważna zmienna systemu klimatycznego naszej planety; opisuje takie procesy, jak wymiana energii i wody między powierzchnią Ziemi oraz atmosferą i ma wpływ na stopień i czas wzrostu roślin".

Fała upałów we Włoszech. ALARMY

Temperatura powietrza sięga w wielu częściach Włoch 37-39 stopni, a w ośmiu miastach, w tym w Rzymie, Bolonii, Florencji i Turynie obowiązuje najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. W czwartek liczba tych miast wzrośnie do 10.

W tych dniach, które uważa się za kulminację uderzenia obecnej fali upałów, w niektórych częściach Sardynii prognozowane są temperatury do 45 stopni. W środę temperatura na północy i południu wyspy przekroczyła 43 stopnie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka