Możemy rozmawiać o wymianie rosyjskich więźniów politycznych i Ukraina jest gotowa na taki krok. Choć większość społeczeństwa rosyjskiego jest otumaniona propagandą i popiera ludobójstwo Ukraińców, to są ludzie, którzy się nie bali i wystąpili przeciwko wojnie. Dostali drakońskie wyroki i siedzą w więzieniach. A ponieważ jesteśmy krajem europejskim i demokratycznym, to naszym obowiązkiem jest pomóc tym ludziom i przypomnieć wszystkim, że terror odbywa się również w samej Federacji Rosyjskiej - powiedział Jusow, cytowany przez portal Ukrinform.

Reklama

Zastrzegł, że w takiej wymianie nie chodziłoby o jeńców wojennych, którzy - jak zapewnił - są dla Kijowa priorytetem. W zamian za rosyjskich więźniów politycznych można byłoby przekazać Moskwie Rosjan, których Jusow określił jako "umownych Medwedczuków".

Wiktor Medwedczuk, prorosyjski polityk ukraiński, został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku podczas próby ucieczki z Ukrainy i przekazany Rosji w ramach wymiany pięć miesięcy później. Był uważany za głównego lobbystę interesów Rosji na Ukrainie, a o jego zażyłości z Kremlem świadczy fakt, że Władimir Putin jest ojcem chrzestnym jego córki. Przy tym, Medwedczuka oddano Rosji w ramach dużej wymiany, która objęła także jeńców wojennych.