Według CNN 26. Morska Jednostka Ekspedycyjna, siła szybkiego reagowania, zdolna do prowadzenia operacji specjalnych, przygotowuje się na wypadek otrzymania rozkazu zbliżenia się do Izraela w celu wzmocnienia tam pozycji sił amerykańskich.

Reklama

Ponad 2000 żołnierzy piechoty morskiej i marynarzy

Jednostka znajdująca się obecnie na pokładzie desantowego statku szturmowego USS Bataan składa się z ponad 2000 żołnierzy piechoty morskiej i marynarzy i będzie w stanie m.in. wesprzeć ewakuację na dużą skalę. Do głównych zadań morskiej grupy ekspedycyjnej należą akcje ewakuacyjne i pomoc humanitarna.

Jednostka ta została rozmieszczona w regionie w lipcu w odpowiedzi na wzmożoną irańską agresję w Zatoce Omańskiej i otaczających ją wodach.

Zdaniem CNN rozkazy dla tej jednostki nie zostały jeszcze wydane, jednak urzędnicy w departamencie obrony wielokrotnie powtarzali w ostatnich dniach, że Pentagon będzie w stanie szybko wysłać w regionie dodatkowe siły i zasoby, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone rozmieściły grupę uderzeniową lotniskowca USS Gerald Ford we wschodniej części Morza Śródziemnego.