W zeszłym tygodniu Komisja Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu przełożyła głosowanie w sprawie akcesji Szwecji do NATO. Prawdopodobnie wznowi debatę w tej sprawie we wtorek lub środę - podało źródło zaznajomione ze sprawą, na które powołuje się agencja.

Reklama

Spotkanie szefów MSZ w Brukseli

Tymczasem właśnie we wtorek i środę w Brukseli odbędzie się spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych Sojuszu. Pojawiły się opinie, że miało ono przypieczętować przystąpienie Szwecji.

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia wystąpiły o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku po inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan zgłosił wówczas zastrzeżenia do obu wniosków w związku z ochroną przez kraje nordyckie grup uważanych przez Ankarę za terrorystów, w tym ugrupowań prokurdyjskich.

Sztokholm ustąpił Turcji

W odpowiedzi Sztokholm wprowadził zmiany prawne oraz zniósł ograniczenia w eksporcie broni do Turcji. Tym samym Szwecja wypełniła swoje zobowiązania wobec Turcji - twierdzi BBC, powołując się na anonimowe źródła.

W Turcji projekt ustawy o kandydaturze Szwecji musi zostać zatwierdzony przez parlamentarną komisję spraw zagranicznych nim zostanie poddany pod głosowanie w izbie, do którego może dojść kilka dni lub tygodni później.

Reklama

Na akcesję muszą też zgodzić się Węgry

Drugim poza Turcją krajem, który nie ratyfikował członkostwa Szwecji w NATO, są Węgry.