We wcześniejszym oświadczeniu władze Strefy informowały, że izraelskie wojsko atakuje cele w południowej części Strefy Gazy, w rejonach Chan Junis i Rafah. Nad północno-zachodnim obszarem strefy latają zaś izraelskie myśliwce, a izraelskie pojazdy wojskowe otworzyły ogień tuż po wygaśnięciu zawieszenia broni.

Reklama

Komunikat władz Strefy Gazy

Komunikaty władz Strefy Gazy zostały wydane po informacji izraelskiego wojska na temat wznowienia działań zbrojnych. Wznowiliśmy operację przeciwko Hamasowi, ponieważ ten naruszył rozejm, wystrzelił rakiety w kierunku Izraela i nie przedstawił listy zakładników, którzy mieliby zostać zwolnieni w piątek - podała armia Izraela.

Są ofiary złamania rozejmu

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że w Rafah na południu tego terytorium zginęło co najmniej 6 osób, nie precyzując, czy byli to cywile, czy bojownicy. Na północy Strefy w izraelskich nalotach zginęło dwoje dzieci - podała stacja BBC, powołując się na słowa lekarza ze szpitala Al-Ahli.

Według Cahalu (Sił Obronnych Izraela) tuż przed godz. 7 rano czasu miejscowego (6 w Polsce) Hamas wystrzelił ze Strefy Gazy rakietę, która została przechwycona. Kilka minut później ze Strefy Gazy wystrzelono kolejnych kilka rakiet, co uruchomiło alarm przeciwlotniczy w położonym na południowym zachodzie Izraela kibucu Holit. System przechwytywania pocisków Żelazna Kopuła nie został użyty, ponieważ zmierzały one w kierunku obszarów niezamieszkanych.

"Hamas naruszył zawieszenie broni"

"Hamas naruszył przerwę w działaniach zbrojnych i strzelał w kierunku terytorium Izraela. Cahal wznowił walkę z organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy" - przekazało izraelskie wojsko. Dodano, że Hamas do godz. 7 rano czasu miejscowego nie dostarczył również listy zakładników, którzy mieli zostać zwolnieni w piątek. Warunkiem przedłużania rozejmu o każdy kolejny dzień, było uwolnienie przez Hamas 10 zakładników porwanych podczas ataków 7 października.

Siły Izraela rozpoczęły ostrzał Strefy Gazy, w tym miasta Gaza - relacjonuje portal Times of Israel. Ja dodano, ogień prowadzony jest z ziemi i powietrza. Zawieszenie broni zaczęło obowiązywać w piątek 24 listopada rano. Było dwukrotnie przedłużane. W tym czasie wolność odzyskało 110 zakładników przetrzymywanych przez Hamas. W zamian za ich uwolnienie Izrael wypuścił 240 palestyńskich więźniów

Koniec zawieszenie broni w Strefie Gazy

AP informowała o tym, że rozejm Izraela z Hamasem wygasł w piątek. Nie pojawiły się też nowe informacje od mediatora w tym konflikcie, którym jest Katar, przedłużeniu dotychczasowego zawieszenia broni.

Zawieszenie walk rozpoczęło się tydzień temu, 24 listopada. Początkowo trwało cztery dni, a następnie zostało przedłużone o kilka dni przy mediacji Kataru i Egiptu. Podczas tygodniowego rozejmu Hamas uwolnił ponad 100 zakładników, w większości Izraelczyków, w zamian za uwolnienie 240 Palestyńczyków z więzień w Izraelu. Rozejm wygasł w piątek o godzinie 7.00 czasu lokalnego. Według AP osiągnięcie kolejnego porozumienia staje się coraz trudniejsze, ponieważ większość kobiet i dzieci przetrzymywanych w Gazie została już uwolniona.