Agencja Reutera podała, cytując Palestyński Czerwony Półksiężyc, że w niedzielę w jednym z obozów dla uchodźców w Strefie Gazy izraelskie wojsko zabiło palestyńskiego rolnika. Według Reutera ukazało to kruchość obowiązującego od piątku, tymczasowego rozejmu pomiędzy Izraelem a Hamasem.

Reklama

Wcześniej w niedzielę miejscowe media informowały, że władze Izraela otrzymały od Hamasu listę zakładników, którzy powinni zostać uwolnieni w niedzielę.

Wymiana zakładników

Wysokiej rangi źródło palestyńskie powiedziało jednak brytyjskiej agencji, że planowana na ten dzień trzecia tura wymiany zakładników na więźniów stała się „skomplikowana”. Przedstawiciel Czerwonego Krzyża Pascal Hundt oświadczył natomiast w rozmowie ze stacją Sky News, że „ma nadzieję”, ale „nie jest pewny”, czy do wymiany dojdzie.

Reklama
Reklama

Jak dotąd, w piątek i sobotę, odbyły się dwie tury wymiany zakładników uprowadzonych przez Hamas z Izraela na palestyńskie kobiety i nastolatków uwalnianych z izraelskich więzień. Hamas opóźniał jednak sobotnią wymianę, oskarżając Izrael o naruszenie warunków porozumienia poprzez niedopuszczanie pomocy humanitarnej i wysyłanie dronów nad Strefę Gazy.

Hamas blokuje dostęp pomocy

Władze Izraela oświadczyły natomiast w niedzielę, że to Hamas blokuje dostęp pomocy do północnej części Strefy Gazy. „W punkcie kontrolnym Hamasu zablokowano ciężarówki przewożące pomoc humanitarną dla mieszkańców północnej Gazy (…) Dla Hamasu mieszkańcy Gazy są najmniej ważni” – napisał w internecie wydział izraelskiego ministerstwa obrony odpowiedzialny za sprawy palestyńskie COGAT.

Cztery dni rozejmu

W ramach obowiązującego od piątku porozumienia za każdego zakładnika izraelskiego uwolnionych ma zostać trzech Palestyńczyków, którzy zostali wcześniej skazani i osadzeni w zakładach karnych w Izraelu pod zarzutami terroryzmu.

W ciągu czterech dni rozejmu, pierwszej przerwy w trwających od 7 października działaniach wojennych, zwolnionych ma zostać łącznie 50 izraelskich zakładników w zamian za 150 palestyńskich więźniów przetrzymywanych w Izraelu. W piątek Hamas wypuścił 13 obywateli izraelskich i 11 cudzoziemców, a Izrael zwolnił 39 więźniów. W sobotę ze Strefy Gazy wypuszczono 13 Izraelczyków i czterech Tajlandczyków w zamian za 39 więźniów palestyńskich.