Politolog zwrócił uwagę na fakt, że zawarcie takiego porozumienia "stwarza pewne szansę". Są instytucje, które były w stanie porozumieć się z jedną i drugą stroną, i doprowadzić do uzgodnienia kompromisowych rozwiązań. W przyszłości to może służyć podobnym sytuacjom - wskazał.

Reklama

"Izrael nie zrezygnuje z celów operacji w Strefie Gazy"

Dopytywany o to, jak obecne porozumienie może wpłynąć na przyszłość wojny w Strefie Gazy, odpowiedział: Wydaje mi się mało prawdopodobne, by Izrael na tym etapie był gotowy zrezygnować z celów zadeklarowanych jako cel całej operacji w Gazie, czyli zlikwidowania komórek Hamasu.

Reklama

Po zakończeniu porozumienia spodziewałbym się powrotu do zbrojnej fazy konfliktu - podkreślił prof. Wiesław Lizak.

Hamas będzie celowo przedłużał zawieszenie broni?

Dziennik.pl zapytał także o to, czy zawarcie porozumienia (nawet tymczasowego) z Izraelem jest dla Hamasu posunięciem strategicznym. Na pewno jest jeszcze przestrzeń dla kolejnych porozumień. Hamas jest zainteresowany zawarciem takiego rozejmu także dlatego, że dzięki temu może poprawić swój wizerunek. Nie da się usprawiedliwić tego typu ataku, jak ten z 7 października- ocenił politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama

Podkreślił, że Izrael prawdopodobnie zniszczy struktury Hamasu. Natomiast nie zmienia to faktu, że ostre represje będą podtrzymywały niechęć czy nawet nienawiść do Izraela wśród młodych Palestyńczyków. Dopóki nie będzie państwa palestyńskiego obok Izraela, dopóty będziemy obserwowali wydarzenia oparte na przemocy i wzajemnej nienawiści- powiedział prof. Wiesław Lizak.

Rozejm w Strefie Gazy. Warunki zawartego porozumienia

W piątek rano o godz. 6 czasu polskiego weszło w życie czterodniowe zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Jest to efekt osiągniętego w środę porozumienia, które ma służyć uwolnieniu więźniów oraz zakładników przez obie strony konfliktu. W ramach zawartego porozumienia strona palestyńska zobowiązała się do uwolnienia 50 spośród 240 zakładników, z kolei Izrael wypuści 150 przetrzymywanych w więzieniach Palestyńczyków.

Poza tym, na mocy zawartej umowy na teren Strefy Gazy wjedzie 200 ciężarówek z pomocą, a także cztery z paliwem.

Zgodnie z zapowiedzią, Hamas w piątek wypuścił 13 zakładników uprowadzonych z terytorium Izraela do Strefy Gazy. Jak podała telewizja CNN, uwolnione kobiety i dzieci znajdują się pod opieką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK). W odpowiedzi jeszcze dziś Izrael ma uwolnić 39 więźniów palestyńskich - 24 kobiety i 15 nastolatków.

Atak Hamasu na Izrael

Przypomnijmy, obecna odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęła się w sobotę, 7 października 2023 roku. Wówczas bojownicy Hamasu o świcie zaatakowali terytorium Izraela. Od tego momentu armia izraelska prowadzi operację zbrojną wymierzoną w Hamas, która zbiera śmiertelne żniwo. Jak dotąd w Strefie Gazy zginęło blisko 14 tysięcy osób.