Bilans ofiar w Strefie Gazy

Liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie w wojnie między Izraelem a Hamasem przekroczyła 25 tys., podało w niedzielę podlegające Hamasowi Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że od wybuchu wojny w Gazie zginęło łącznie 25 tys. 105 Palestyńczyków, a kolejnych 62 tys. 681 zostało rannych.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ashraf al-Qidra powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych obejmuje 178 ciał przywiezionych od soboty do szpitali w Gazie. Dodał, że w ciągu ostatniego dnia kolejnych 300 osób zostało rannych.

Reklama

Ogólna liczba ofiar jest jeszcze wyższa, ponieważ wiele z nich pozostaje pod gruzami po izraelskich atakach lub na obszarach, do których służby medyczne nie mogą dotrzeć, stwierdził rzecznik.

Jak resort zdrowia szacuje liczbę ofiar w Gazie

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podlega Hamasowi i w publikowanych danych liczbowych ofiar nie oddziela ludności cywilnej od bojowników, podaje jedynie, że około dwie trzecie osób zabitych w Gazie to kobiety i nieletni, wskazuje AP.

Izraelskie wojsko twierdzi, że zabiło około 9 tys. bojowników, nie przedstawiając na to dowodów, i za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej obwinia Hamas. Podkreśla, że rozmieścił on stanowiska bojowe, tunele i inną bojową infrastrukturę w gęsto zaludnionych dzielnicach, często w pobliżu domów, szkół i meczetów.

Wojsko podaje, że od rozpoczęcia ofensywy w Gazie zginęło 195 żołnierzy Izraela.