Kolejny atak Huti na statek

Wspierani przez Iran jemeńscy Huti przyznali się w sobotę do ostrzelania na Morzu Czerwonym tankowca Pollux, przewożącego ropę z Rosji do Indii.

Reklama

Siły morskie Jemeńskich Sił Zbrojnych przeprowadziły operację przeciwko tankowcowi (Pollux) na Morzu Czerwonym - powiedział w oświadczeniu rzecznik wojskowy Huti, Jahja Sarea, dodając, że ataki "były celne i bezpośrednie".

Centralne Dowództwo USA (Centcom) poinformowało wcześniej, że cztery przeciwokrętowe pociski balistyczne zostały wystrzelone w piątek z terenu kontrolowanego przez Huti. Nikt nie odniósł obrażeń, ale uszkodzona została lewa burta tankowca.

Pollux należy do duńskiego armatora, a pływa pod panamską banderą. 24 stycznia wyruszył z rosyjskiego portu Noworosyjsk, a jego celem jest port Paradip w Indiach, dokąd miał dotrzeć 28 lutego.

Od listopada ubiegłego roku jemeńscy rebelianci Huti wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym, twierdząc, że w ten sposób wspierają działania palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas i jego walkę z Izraelem w Strefie Gazy.