Projekt porozumienia z Hamasem przewiduje co najmniej kilkutygodniowe zawieszenie ognia i uwolnienie przetrzymywanych przez Hamas zakładników izraelskich w zamian za zwolnienie więźniów palestyńskich w Izraelu.

Reklama

W piątek w Paryżu przebywała delegacja izraelska pod przewodnictwem Barnei na konsultacjach z przedstawicielami USA i Egiptu oraz premierem Kataru.

Rozmowy mają być kontynuowane w stolicy Kataru - Dosze.

AFP podkreśla, że przerwanie działań bojowych w Gazie staje się każdego dnia coraz bardziej palące bowiem całej Strefie grozi katastrofa humanitarna o niewyobrażalnych rozmiarach, a zwłaszcza klęska głodu. Zagraża ona 2,2 mln ludzi, czyli przytłaczającej większości mieszkańców Gazy.

Reklama

Pierwsze porozumienie o przerwaniu ognia udało się wynegocjować, również za pośrednictwem Kataru, USA i Egiptu w końcu listopada ub. r. Umożliwiło ono uwolnienie ponad 100 izraelskich zakładników i 240 Palestyńczyków.

W Tel Awiwie odbyła się w sobotę wieczorem kolejna wielotysięczna demonstracja, podczas której domagano się od władz doprowadzenia do niezwłocznego uwolnienia izraelskich zakładników.