Pjongjang wspiera Moskwę amunicją

Korea Północna wysłała 6,7 tys. kontenerów amunicji do Rosji - poinformowała Agencja Reutera, powołując się na informacje płynące z Seulu.

Kontenery z milionami sztuk amunicji trafiają do Rosji, a następnie na front wojenny w Ukrainie.

Minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik powiedział, że kontenery mogą przewozić ponad 3 mln pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm lub 500 tys. pocisków kalibru 122 mm.

Reklama

Można powiedzieć, że wysłano co najmniej kilka milionów pocisków - powiedział Shin. Jak pisze Reuters, setki północnokoreańskich fabryk amunicji pracuje na około 30 proc. swoich możliwości z powodu braku surowców i energii elektrycznej. Według ministra zakłady produkujące pociski artyleryjskie dla Rosji miały działać "pełną parą".

Reklama

Broń za żywność

Seul i Waszyngton oskarżyły Pjongjang i Moskwę o handel bronią i potępiły Północ za dostarczanie broni do Rosji w celu użycia jej przeciwko Ukrainie. Oba kraje zaprzeczają. Wcześniej zobowiązały się jednak do wzmocnienia współpracy wojskowej.

Według informacji Departamentu Stanu USA Korea Północna dostarczyła Rosji od września ponad 10 tys. kontenerów amunicji. W zamian Korea Północna otrzymała około 9 tys. kontenerów zawierających głównie żywność, co według Shin Won-sika pomogło ustabilizować ceny w tym kraju.