Albares odniósł się do sprawy dziennikarza, odpowiadając w hiszpańskim parlamencie posłowi z partii EH Bildu, który powiedział, że Polska narusza traktaty UE, "przetrzymując dziennikarza w areszcie bez dowodów" - przekazała agencja EFE.

Reklama

Hiszpański minister wspomniał, że podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE 19 lutego rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem Radosławem Sikorskim. Przekazałem mu, że po prawie dwóch latach od zatrzymania Pablo Gonzalez musi mieć dostęp do sprawiedliwego procesu, a "wszelkie możliwe dowody muszą zostać przedstawione" - zaznaczył Albares.

"Zidentyfikowany jako agent GRU"

Gonzalez został zatrzymany 28 lutego 2022 r., ponieważ "został zidentyfikowany jako agent GRU" - podał ówczesny rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Według niezależnych mediów rosyjskich urodzony w Moskwie Gonzalez (jest synem Rosjanina) przez kilka lat inwigilował środowisko związane z opozycyjną wobec Kremla fundacją Żanny Niemcowej, córki Borysa Niemcowa, zamordowanego w 2015 r. w Moskwie oponenta Władimira Putina. Mężczyzna posługiwał się rosyjskim paszportem jako Paweł Rubcow.

Reklama

Aresztowanie nie mogłoby dojść do skutku, gdyby polskie służby nie miały mocnych dowodów przeciwko zatrzymanemu, "moim zdaniem materiał jasno wskazuje (…), że ten człowiek jest agentem" - powiedział w rozmowie z PAP w maju 2023 r. hiszpański generał piechoty w stanie spoczynku Vicente Diaz de Villegas.