Do incydentu doszło podczas Europejskiego Szczytu Obrony i Bezpieczeństwa w Brukseli. David Cronin, pochodzący z Irlandii propalestyński aktywista, dziennikarz i redaktor poświęconego Palestynie portalu The Electronic Intifada, przerwał wystąpienie Ursuli von der Leyen, informując, że właśnie dokonuje zatrzymania obywatelskiego.

Reklama

Jest pani oskarżona o wspomaganie ludobójstwa w Gazie. Od początku tego ludobójstwa wyrażała pani całkowite poparcie dla Izraela. Krew palestyńskich dzieci jest na pani rękach - wykrzyczał w stronę szefowej KE Cronin.

Wyprowadzony przez ochronę

Mężczyzna został szybko wyprowadzony z sali przez ochronę. - Jest pani kryminalistką, powinna być w Hadze, a nie tutaj, nie powinna się pani ubiegać o kolejny mandat. Wolność dla Palestyny! - krzyczał jeszcze prowadzony do wyjścia Cronin.

Reklama

Mężczyzna uwiecznił całe wydarzenie na wideo, które opublikował na swoim profilu na X. Na swojej stronie internetowej zamieścił ponadto artykuł, w którym tłumaczy, dlaczego postanowił zatrzymać Von der Leyen.

Cronin już wcześniej wsławił się w Brukseli podobnymi czynami. W 2011 r. próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego byłego izraelskiego ministra spraw zagranicznych Avigdora Liebermana, a w 2010 byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira.