Według agencji Ukraina użyła ich już dwukrotnie - tak twierdzi amerykański urzędnik cytowany przez Reutersa.

Pociski znajdowały się w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 300 milionów dolarów, który został zatwierdzony 12 marca przez prezydenta USA Joe Bidena - ujawnił amerykański urzędnik, proszący o zachowanie anonimowości.

Informator Reutersa nie powiedział, ile rakiet wysłano.

Reklama

Pociski zostały po raz pierwszy użyte 17 kwietnia we wczesnych godzinach porannych i wystrzelone przeciwko rosyjskiemu lotnisku na Krymie, około 165 km od linii frontu ukraińskiego.

Reklama

Urzędnik powiedział agencji, że Ukraina użyła tej broni po raz drugi w ciągu nocy przeciwko siłom rosyjskim w południowo-wschodniej Ukrainie.

To, czy wysłać wojskowe taktyczne systemy rakietowe (ATACMS) o zasięgu do 300 km, było od miesięcy przedmiotem debaty w administracji Bidena. ATACMS średniej klasy zostały dostarczone we wrześniu ubiegłego roku.

Reklama

USA potwierdza

Departament Stanu USA potwierdził potem w środę, że USA jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 km. Jak powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, Ukraina otrzyma "znaczącą" liczbę tych pocisków.

Rakiety ATACMS zostały wysłane 12 marca i dotarły do Ukrainy w tym samym miesiącu. Jak potwierdził rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Vedant Patel, ta wysyłka "była bezpośrednio zlecona przez prezydenta" USA Joe Bidena.

Ukraina nie ujawniła

Ukraińskie władze nie potwierdziły w marcu, że rakiety dalekiego zasięgu ATACMS zostały im dostarczone.

Lecz w podzięce za przyjęcie pakietu wsparcia przez Kongres we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na platformie X, że "artyleria dalekiego zasięgu i środki obrony powietrznej są wyjątkowo ważnymi narzędziami dla przywrócenia sprawiedliwego pokoju".