To pierwszy raz od początku wojny, gdy rosyjski sprzęt wojskowy jest tak blisko stolicy Ukrainy. Analitycy z Defence Express sugerują, że Kreml wraca do planów z wiosny 2022 roku, które właśnie z obwodu sumskiego zakładały atak na Kijów.

Reklama

Na filmach widać czołgi, wozy opancerzone, wozy bojowe, systemy do przeprawy przez rzeki oraz pojazdy medyczne. Oczekuje się, że takich transportów będzie więcej w najbliższych dniach.

Ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową

Niepokojące są również doniesienia o ćwiczeniach rosyjskiej armii z taktyczną bronią jądrową. Istnieje ryzyko, że Putin wraca do pierwotnych planów wojny błyskawicznej, w której zakładano, że Kijów zostanie zdobyty w kilka dni.

Rosja codziennie bombarduje obwód sumski. Celem są obiekty infrastruktury krytycznej, aby wprowadzić chaos i zniszczenie strategicznych obiektów wojskowych, co ma umożliwić Rosji szybsze zajmowanie nowych terytoriów.

Uderzenia w Charków

Kilka dni temu ruszyła wielka rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim. Jak spodziewają się analitycy, chodzi o jednoczesny atak na Kijów z dwóch kierunków.