Ława przysięgłych w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku uznała byłego prezydenta Donalda Trumpa winnym zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej w związku z ukrywaniem zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels podczas kampanii wyborczej 2016 r. na temat ich rzekomego stosunku seksualnego. Prowadzący sprawę karną Donalda Trumpa sędzia Juan Merchan zdecydował, że ogłoszenie wymiaru kary dla byłego prezydenta USA odbędzie się 11 lipca.

Reklama

Trump został pierwszym w historii prezydentem USA uznanym za winnego w sprawie karnej. Tuż po wydaniu wyroku, były prezydent ogłosił decyzję ławy przysięgłych jako "haniebną". Jakie to będzie miało znaczenie dla wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się 5 listopada tego roku?

Trump winny. Czy wpłynie to na wybory w USA?

"Ostatnie sondaże sugerują, że werdykt skazujący może wpłynąć na to, jak kluczowe grupy wyborców postrzegają Trumpa, domniemanego kandydata Republikanów na prezydenta" - czytamy na stronie amerykańskiej stacji CNBC. Według sondażu, z czwartku rano, przed ogłoszeniem decyzji ławy przysięgłych, jest niewielka część wyborców, którzy nie są Demokratami, deklarujących, że po tym werdykcie nie są skłonni głosować na Trumpa.

Wyrok zaszkodzi Trumpowi?

Z sondażu wynika, że wyrok nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, pomoże wygrać Trumpowi wybory. Spośród badanych Republikanów aż 25 proc. stwierdziło, że będą bardziej skłonni głosować na Trumpa, jeśli zostanie uznany za winnego. Jednie 10 proc. przyznało, że będą przeciwnego zdania i skazanie spowoduje mniejsza ochotę do oddania głosu na byłego prezydenta.

Prawie 3/4 niezależnych wyborców stwierdziło, że werdykt skazujący Trumpa nie wpłynie na ich głosowanie. Jedynie 11 proc. respondentów wskazało, że po werdykcie skazującym będą mniej skłonni popierać Trumpa w wyborach na prezydenta USA. Natomiast 15 proc. stwierdziło, że werdykt skazujący sprawi, iż będą bardziej skłonni go popierać.

Sprawa Trumpa. Nastroje Amerykanów przed wyborami

Te zaskakujące wyniki sondażu są kolejnym potwierdzeniem nastrojów wśród Amerykanów. Wedłu badania Uniwersytetu Quinnipiac, tylko 6 proc. wyborców Trumpa stwierdziło, że będą mniej skłonni głosować na niego, jeśli zostanie skazany. Podczas gdy niemal jedna czwarta odpowiedziała, że będą bardziej skłonni na niego głosować.