Nie ma lepszego miejsca do rozmów o statkach, portach i morzu, niż Ateny – ocenił wiceminister podczas seminarium poświęconego przemysłowi morskiemu, zorganizowanego przez ambasadę RP w greckiej stolicy.

Wojny na morzu

Jak zauważył, statki odegrały istotną rolę w czasie wojen perskich, przyczyniając się do powstania morskiego imperium ateńskiego. Również w historii Polski wojny zaczynały się i kończyły na morzu - dodał Wiśniewski.

Reklama

Odnosząc się do obecnych uwarunkowań geopolitycznych, wiceminister zwrócił uwagę, że dzięki przystąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO.

Wygrana Ukrainy

Muszę też wspomnieć o Ukrainie, która po cichu wygrywa konfrontację na Morzu Czarnym. Rosja nie zdołała zablokować eksportu zboża, kluczowej gospodarczej arterii w pobliżu Odessy – zauważył.

Seminarium zorganizowano podczas targów Posidonia, które należą do głównych tego typu wydarzeń w Europie. W tym roku na Posidonii swoje towary i usługi prezentuje ponad 2 tys. podmiotów z 82 krajów, w tym 28 polskich wystawców. Tegoroczna edycja według szacunków organizatorów ma być największą w 60-letniej historii targów pod względem liczby gości.