Macron miał przedstawić na konferencji prasowej swoją wizję sytuacji przed zbliżającymi się wyborami. Konferencja wyznaczona najpierw na drugą połowę dnia we wtorek odbędzie się w środę w południe - podała AFP, powołując się na współpracowników prezydenta.

Reklama

Aktywność Macrona

Media francuskie zapowiadały, że szef państwa przedstawi kierunki kampanii obozu prezydenckiego i że będą wśród nich pomysły dużych reform.

Prezydent, według doniesień medialnych, chce jednak częściej wypowiadać się w ciągu trzech tygodni kampanii przed pierwszą turą wyborów 30 czerwca. Źródła zbliżone do Pałacu Elizejskiego powiedziały telewizji BFMTV, że Macron przewiduje trzy wystąpienia w tygodniu. Jak się wydaje, Macron chce być aktywny podczas kampanii bez wycofywania się i pozostawienia na pierwszej linii innych polityków koalicji prezydenckiej - prognozuje BFMTV.

Niepewny los Attala

Reklama

We wtorek głos zabrał, po długim milczeniu, premier Gabriel Attal, który spotkał się w Zgromadzeniu Narodowym z deputowanymi prezydenckiej partii Odrodzenie. Jedyny jasny wybór to wasze kandydatury. Uosabiacie stabilność przeciwko chaosowi (...), odwagę przeciwko populizmowi - apelował premier, starając się zmobilizować parlamentarzystów.

Attal, najmłodszy w historii Francji premier, nie utrzyma stanowiska, jeśli partie koalicji prezydenckiej (Odrodzenie i dwie inne partie sojusznicze) nie zapewnią sobie większości w wyborach parlamentarnych. 35-letni obecnie polityk stanął na czele rządu w styczniu bieżącego roku.