Wtorkowa wizyta Orbana w Ukrainie jest pierwszą od czasu rosyjskiej inwazji.

Reklama

Oświadczenie Orbana

Węgry chcą podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy – oświadczył Orban po rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Chcemy ułożyć stosunki między naszymi krajami, chcemy podpisać globalną umowę o współpracy z Ukrainą, podobną do umów, które mamy z innymi sąsiadami Węgier - powiedział Orban.

Szef węgierskiego rządu zadeklarował, że jego kraj gotów jest wspierać modernizację ukraińskiej gospodarki i zamierza pomagać Ukrainie podczas swojej prezydencji w Radzie UE.

Życzę Ukrainie wszystkiego najlepszego, a podczas węgierskiej prezydencji pomożemy wam w każdy możliwy sposób – podkreślił Orban, cytowany przez portal Europejska Prawda.

Zawieszenie broni w wojnie Ukrainy z Rosją mogłoby przyspieszyć tempo negocjacji pokojowych oświadczył także premier Węgier.

Pokój jest ważną kwestią. Wojna, w której teraz żyjecie, bardzo intensywnie wpływa również na bezpieczeństwo Europy. Bardzo cenimy wszystkie inicjatywy pana Zełenskiego na rzecz pokoju. Powiedziałem panu Zełenskiemu, że te inicjatywy wymagają dużo czasu. I to właśnie przez zasady międzynarodowej dyplomacji są one bardzo skomplikowane – powiedział szef węgierskiego rządu.

Poprosiłem pana Zełenskiego, aby zastanowił się, czy nie można tego zrobić inaczej: najpierw zawieszenie broni, a potem negocjacje pokojowe, ponieważ zawieszenie broni może zapewnić przyspieszenie tempa tych negocjacji – ocenił Orban.

Oświadczenie Zełenskiego

Nasz dialog może stać się podstawą dokumentu, który ureguluje stosunki między Kijowem i Budapesztem – oświadczył z kolei Wołodymyr Zełenski.

Ogólnie rzecz biorąc, treść naszego dialogu we wszystkich kwestiach może stać się podstawą przyszłego dwustronnego dokumentu między naszymi państwami, dokumentu, który będzie regulował wszystkie nasze relacje, który może opierać się na lustrzanym podejściu do dwustronnych stosunków między Ukrainą a Węgrami i który pozwoli naszym narodom cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z jedności w Europie - powiedział Zełenski.

Prezydent poinformował, że omówił z Orbanem sprawy związane z handlem, współpracą transgraniczną, infrastrukturą i energetyką. Rozmawialiśmy o wszystkim, co dotyczy życia naszych ludzi, zarówno na Ukrainie, jak i na Węgrzech, w szczególności rozmawialiśmy o otwarciu ukraińskiej szkoły na Węgrzech. Pierwszej takiej szkoły – podkreślił Zełenski.

Dodał, że premier Węgier zapewnił go o swoim wsparciu dla tego projektu. Dziękuję bardzo, Viktorze - powiedział ukraiński prezydent.

Presja Unii Europejskiej

Portal Ukraińska Prawda donosił wcześniej, że pod presją Unii Europejskiej szef węgierskiego rządu może w najbliższym czasie spotkać się z Zełenskim na Ukrainie - jednak nikt nie spodziewał się, że nastąpi to dzień po objęciu przez Węgry rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Orban jako sojusznik Putina

Viktor Orban, najbliższy sojusznik Władimira Putina wśród przywódców UE, od czasu inwazji Moskwy w lutym 2022 roku wielokrotnie sprzeciwiał się wielu unijnym inicjatywom mającym na celu wsparcie Ukrainy w jej obronie przed agresją Moskwy - zauważa Reuters.

Problematyczne relacje

Problemem w relacjach dwustronnych od lat pozostaje kwestia ok. 100-tysięcznej mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Budapeszt żąda, aby władze ukraińskie przywróciły zapisy sprzed 2017 roku, czyli sprzed wejścia w życia ustawy oświatowej, która zdaniem rządu Orbana uderza w węgierską mniejszość. Ponadto w 2012 roku język węgierski stracił status języka regionalnego na Zakarpaciu.