Skąd dymisja szefa MSWiA

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku odbędą się 9 czerwca 2024. Obecny szef MSWiA Marcin Kierwiński jest jedynką w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu warszawskim.

My zdecydowaliśmy w gronie Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej, że musimy pokazać jak ważne to są wybory – powiedział w poniedziałek, w Radiu Zet szef MSWiA Marcin Kierwiński. Dodał, że jego indywidualna decyzja wynika z dwóch rzeczy. - Pierwsza sprawa – podkreślenia tego jak ważne są te wybory i też wykorzystania tego doświadczenia jeżeli chodzi o walkę, o bezpieczeństwo Polski na arenie międzynarodowej i tutaj w Unii Europejskiej. Dodał, że ma także swoje osobiste powody, ale nie chciałby o nich mówić.

Reklama

Zdecydowaliśmy, że te listy mają być najsilniejsze z możliwych – powiedział. To była wielka przygoda i wielki zaszczyt pracować w tym rządzie. To jest fantastyczne ministerstwo, w którym teraz pracują fantastyczni ludzie. Udało się wiele zrobić - zaznaczył. Dodał, że jest z tego bardzo dumny.

Reklama

Czyim pomysłem jest startowanie w wyborach do PE

Dopytywany, czyim pomysłem jest startowanie w wyborach do Europarlamentu, powiedział: To jest wspólnie wypracowana decyzja pomiędzy mną a panem premierem Donaldem Tuskiem.

Kiedy dymisja

„10 ma być rekonstrukcja (rządu) – tak zapowiadał pan premier (…) wtedy będzie moja dymisja” – powiedział.

Wcześiej, 25 kwietnia premier Donald Tusk na platformie X zapowiedział, że 10 maja będzie rekonstrukcja rządu. "Po krótkiej (mam nadzieję) przerwie wymuszonej chorobą ruszamy ostro do roboty. 7 maja Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie razem z Ursulą von der Leyen przedstawimy plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu, a jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - napisał premier.