Rzecznik PiS poinformował, że wniosek wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Marcin Mastalerek powiedział IAR, że w następnych dniach podobne wnioski będą dotyczyć kolejnych województw.

Reklama

W pierwszym wniosku PiS domaga się wydania przez sąd decyzji o nieważności wyborów, stwierdzenia wygaśnięcia mandatów radnych oraz wydania postanowienia o przeprowadzeniu ponownego głosowania w województwie lubelskim. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wniosek zostanie rozpatrzony.

W uzasadnieniu PiS informuje o kilku przypadkach łamania Kodeksu Wyborczego. Wnioskodawcy twierdzą, że w miejscowości Korchowo Pierwsze głosowanie przeprowadzono poza lokalem wyborczym oraz wprowadzano wyborców w błąd co do sposobu głosowania.

Reklama

W komisji wyborczej nr 25 w Lublinie miano wydawać karty do głosowania bez odcisku pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. W komisji wyborczej nr 8 w Hrubieszowie "uniemożliwiono mężowi zaufania czynności wyborczych". W komisji wyborczej w Starym Uścimowie wyniki ogłoszono na podstawie protokołu bez podpisów członków komisji.

PiS twierdzi też, że niezgodne z prawem było zastąpienie karty do głosowania broszurą.