Bunt samorządowców SLD oznacza, że PiS będzie współrządził powiatem, bowiem koalicja będzie liczyć 11 radnych: sześciu z PiS, trzech z Kreatywnej Jedności i dwóch byłych Sojuszu.

Reklama

- Wielki szacunek dla kolegów z SLD, że podjęli taką decyzję pomimo wskazań centrali. Wszystko wskazuje, że ta koalicja będzie jednak stabilna - przytacza WP słowa Grzegorza Pieca, przewodniczącego PiS w powiecie koneckim.

SLD zawarło koalicję z PiS w powiecie koneckim. Wkracza Czarzasty: Nie ma na to zgody

Zarząd powiatowy SLD w Końskich nie wyraża zgody na zawarcie przez radnych wybranych z list SLD Lewica-Razem koalicji z PiS w radzie powiatu; członkostwo w partii dwóch radnych, którzy porozumieli się z PiS, zostało zawieszone - poinformował w poniedziałek przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

W niedzielę politycy PiS i SLD z powiatu koneckiego powiedzieli PAP, że radni tych ugrupowań, wraz z lokalnym komitetem związanym z lewicą, utworzą w powiecie koalicję. Ustalono ponadto, że starostą będzie osoba z PiS, a wicestarostą – z SLD.

Reklama

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie szef krajowych struktur Sojuszu przekazał jednak, że zarząd powiatowy SLD w Końskich zdecydował o niewyrażeniu zgody na zawarcie koalicji z PiS. Czarzasty poinformował też, że do dymisji podał się dotychczasowy szef organizacji powiatowej Sojuszu Robert Plech. Zarząd koneckich struktur partii powierzył pełnienie tej funkcji dotychczasowemu wiceprzewodniczącemu, Grzegorzowi Wąsikowi.

Ponadto - jak podał szef SLD - zawieszone zostało członkostwo w partii dwojga spośród czworga radnych wybranych z list SLD Lewica Razem będących zarazem członkami Sojuszu.

W wyborach 21 października PiS uzyskało w 21-osobowej w radzie powiatu koneckiego sześć mandatów, PSL – pięć, SLD-Lewica Razem – cztery, komitet Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego – trzy, komitet Samorządni Ziemi Koneckiej Krzysztof Obratański – dwa, Porozumienie Samorządowe TKN – jeden mandat.

Pod względem poparcia głosujących, drugi wynik po PiS (26,92 proc.) miało SLD (19,61 proc.), a trzeci PSL (18,42 proc.). Jednak zasady podziału mandatów dały ludowcom jeden mandat więcej, niż lewicy. Do tej pory przez trzy kadencje w powiecie koneckim PiS tworzyło koalicję z PSL.