Tyszkiewicz poinformował na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Koalicja Obywatelska, PSL i SLD zawarły porozumienie polityczne o wyłonieniu wspólnych koalicji w dziewięciu województwach. Jak podkreślił, to porozumienie będzie oparte "na podstawach programowych, które są negocjowane regionalnie i na ustaleniach politycznych, które także będą nabierały kształt regionalnych umów koalicyjnych".

Reklama

Polityk PO powiedział, że takie umowy koalicyjne zostały podpisane już w woj. opolskim i kujawsko-pomorskim. Jak dodał Tyszkiewicz, podpisanie takich umów w najbliższych dniach planowane jest w pozostałych 7 województwach. Według Zgorzelskiego w piątek porozumiano się w sprawie koalicji na Mazowszu. - Umowa w tej sprawie ma być podpisana w poniedziałek - podkreślił poseł w rozmowie z PAP.

- Jesteśmy przekonani, że wspólnie stworzymy dobrą, potrzebną Polsce samorządowej, otwartą na Europę koalicję, która dobrze zagospodaruje obecne środki unijne i przygotuje nasze regiony do wykorzystania nowego budżetu europejskiego - oświadczył Tyszkiewicz.

Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku - województwa pomorskiego. Dzięki współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL ma szansę na rządzenie w sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.

Reklama

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej uzależnione jest od radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców, a w woj. opolskim - od radnych mniejszości Niemieckiej; również w sejmiku woj. śląskiego - od decyzji radnych SLD.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Po podpisaniu umowy koalicyjnej z Bezpartyjnymi Samorządowcami, PiS będzie również rządziło w woj. dolnośląskim.

Reklama