W sobotę w samo południe rozpoczęła się w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej konwencja ruchu, podczas której zaprezentowano większość nazwisk, które w jesiennych wyborach parlamentarnych powalczą o mandat senatorski z list ruchu lub z jego poparciem. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz jeden z inicjatorów ruchu "Obywatele do Senatu" przekonywał, że każdy z kandydatów to profesjonalista, który swoim życiem udowodnił, że potrafi twórczo zmieniać rzeczywistość. "Nasi kandydaci to drużyna profesjonalistów" - zaznaczył

Reklama

Podkreślił, że obecnie na scenie politycznej powstaje ruch, który, w przeciwieństwie do największych partii parlamentarnych, autentycznie chce zająć się Senatem i sprawami ważnymi dla Polski. Dutkiewicz zapewniał, że Senat może być motorem do rozwoju Polski, który w nowej kadencji parlamentu zajmie się w końcu konretnymi problemami ponad podziałami partyjnymi. "Będziemy wspierać dobre pomysły bez różnicy, kto będzie ich autorem" - powiedział. Także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że "Obywatele do Senatu" to nie jest ruch ideowy ani partyjny. "Nie patrzymy na ideologie, lecz na to, co ci ludzie zrobili i potrafią zrobić" - mówił Majchrowski o kandydatach OdS.

"Jest pytanie, czy będziemy wyrzutem sumienia polskiej polityki? Chyba będziemy, bo ona już nie ma żadnego sumienia" - powiedział prezydent Krakowa. Obywatele do Senatu chcą wystawić kandydatów w ok. 60 (na 100) okręgach wyborczych. Nie wszystkie jednak nazwiska zostały ujawnione w sobotę, bowiem niektórzy kandydaci identyfikujący się z ruchem wystartują w wyborach z własnych komitetów wyborczych. Prezydenci miast będą o nich informować opinię publiczną w najbliższych tygodniach. PAP jako pierwsza dotarła do listy kandydatów "Obywateli do Senatu", którzy wystartują w jesiennych wyborach.

Prezydenci miast będący inicjatorami ruchu Obywatele do Senatu ogłosili podczas sobotniej konwencji, że zdecydowali się postawić w jesiennych wyborach na m.in. byłego senatora PO Tomasza Misiaka, który o mandat ubiegać się będzie na Dolnym Śląsku. Na Śląsku wystartują także: jeden z inicjatorów ruchu szef BCC Marek Goliszewski; b. rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty, wybitny prawnik prof. Jerzy Makarczyk oraz bliski współpracownik Zbigniewa Religi - kardiolog, dziekan Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Król.Z komitetu "Obywateli do Senatu" w Warszawie wystartuje także b. minister pracy z ramienia Samoobrony w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Anna Kalata, o której jeszcze niedawno mówiono, że wystartuje z poparciem PSL. Po wycofaniu się z polityki wraz z rozpadem koalicji PiS-LPR-Samoobrona, w 2010 roku przeszła spektakularną metamorfozę. Jak pisały wówczas gazety, "z dojrzałej kobiety po czterdziestce w ciągu trzech lat zamieniła się w atrakcyjną blondynkę". W ubiegłym roku zagrała w bollywoodzkim filmie "Cztery spotkania" oraz wzięła udział w 12. edycji "Tańca z Gwiazdami.

Ponadto w stolicy o mandat ubiegać się będą: ekonomista prof. Krzysztof Rybiński oraz b. redaktor naczelny "Wprost" Marek Król. Na konwencji poinformowano także, że na Mazowszu ruch prezydentów miast reprezentować będzie m.in.: politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, który w 2009 roku bez powodzenia kandydował z listy Platformy Obywatelski w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z okręgu obejmującego m.in. Mińsk Mazowiecki kandydować będzie wieloletni burmistrz tego miasta Zbigniew Grzesiak. Majchrowski ogłosił podczas warszawskiej konwencji, że w Krakowie o mandat do Senatu powalczą m.in. obecny senator Paweł Klimowicz, który w marcu br. odszedł z Platformy oraz rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie prof. Włodzimierz Roszczynialski.

Reklama

Na Pomorzu "Obywateli do Senatu" reprezentować będzie m.in. sędzia Trybunału Stanu mec. Roman Nowosielski, który wystartuje w Gdyni oraz szef "Wspólnoty Polskiej" Longin Komowołowski. Z kolei w okręgu obejmującym powiaty: gdański, starogardzki, tczewski o mandat ubiegać się będzie działacz "Solidarności", obecny poseł Bogdan Lis. W woj. w kujawsko-pomorskim do Senatu wystartuje karnista i obecny poseł niezrz. prof. Marian Filar; zaś w świętokrzyskim z poparciem ruchu o mandat ubiegać się będzie b. wiceminister finansów w rządzie PO Stanisław Gomułka, który - jak dowiedziała się PAP - w ostatnich dniach zdecydował, że wystartuje jednak w wyborach. Obok Gomułki w woj. świętokrzyskim o mandat powalczy b. reprezentant Polski w piłce nożnej Andrzej Kobylański.

Z informacji PAP wynika także, że z poparciem OdS do Senatu wystartuje także szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk Edmund Klich, były polski akredytowany przy MAK. Podejmując decyzję o starcie w wyborach Klich w wypowiedziach medialnych mówił, że "musi walczyć o prawdę o katastrofie smoleńskiej". Jak powiedział PAP Klich w piątek rozmawiał z Rafałem Dutkiewiczem o wspólnym starcie w jesiennych wyborach. "Pan prezydent zaproponował mi udzielenie poparcia przez komitet +Obywatelii do Senatu+. Zgodziłem się i ogłosimy to za jakiś czas. Ta idea ruchu jest mi bardzo bliska" - powiedział Klich. Dodał jednak, że wystartuję w wyborach z własnego komitetu z poparciem prezydentów miast.

Według źródeł PAP, samodzielnie, ale z poparciem "Obywateli do Senatu" wystartuje także prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. "Obywatele do Senatu" liczą także na poparcie znanych osób w kampanii wyborczej. W tym celu prezydenci miast prowadzą rozmowy m.in. ze znanymi politykami, ludźmi kultury, nauki i świata biznesu. Poparcie dla inicjatywy Obywatele do Senatu zadeklarowali już m.in.: aktor Jerzy Stuhr oraz doradca prezydenta prof. Michał Kleiber. Według wiarygodnego źródła PAP, jednego lub dwóch kandydatów ruchu poprze także były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według informacji PAP, prezydenci miast od dłuższego czasu prowadzą z Kwaśniewskim rozmowy na ten temat.

Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz prezydenta Lublina Roberta Raczyńskiego. W inicjatywie uczestniczy łącznie 26 prezydentów miast, m.in. prezydenci Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc.