We Francji Front Narodowy wciąż przewodzi w sondażach przed eurowyborami. Według Poll Watch, większość w Parlamencie Europejskim zdobędzie koalicja partii prawicowych.

Reklama

Najnowszy sondaż potwierdza tendencję panującą od pewnego czasu we francuskim społeczeństwie, które odwraca się od lewicy i swoje nadzieje wiąże z prawicą, w tym ze skrajnym antyeuropejskim Frontem Narodowym. Chce na niego głosować 22 procent ankietowanych przez ośrodek Harris-Interactive. Jeden procent mniej uzyskuje opozycyjna prawica republikańska z UMP, natomiast ciągły spadek poparcia notują rządzący socjaliści, którzy powoli zaczynają się zbliżać do rekordowo niskiego wyniku 14 procent, jaki osiągnęli w wyborach w 1994 roku.

Front Narodowy chce zablokować budowę Unii Europejskiej i wyprowadzić Francję z układu z Schengen i ze wspólnej waluty, wracając do franka francuskiego. Sondaże wskazują, iż niewielką większość w Parlamencie Europejskim mieć będzie koalicja partii prawicowych, co pozwoli im na obsadzenie na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej Luksemburczyka Jean-Claude’a Junckera.