Polityczny komentator CNN Robin Oakley, owszem, nadawał wczoraj rano na żywo z Warszawy spod Pałacu Prezydenckiego, ale o naszej polityce zagranicznej nie powiedział już ani słowa. O Warszawie napomknął tylko w kontekście pięknej pogody. Swoje wejście poświęcił w całości nacjonalizacji banków w Wielkiej Brytanii

Reklama

>>>Zobacz, jak Amerykanie reklamują Polskę

Z innych kilku zaplanowanych wejść na żywo z Warszawy w ogóle zrezygnowano. Mowa miała być o partnerstwie strategicznym z USA w kontekście tarczy antyrakietowej, miał zostać pokazany reportaż z Redzikowa, którego mieszkańcy mieli opowiedzieć o życiu w pobliżu takiej instalacji, oraz nagrany we wrześniu wywiad z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Widzowie mieli się też dowiedzieć, jak twardzi i nieustępliwi jesteśmy w stosunkach z Rosją. Wczoraj jednak niemal cały dzień CNN International poświęciła kryzysowi ekonomicznemu w Europie.

"CNN jest stacją informacyjną i reaguje na to, co się dzieje. Zapewniam jednak, że wszystkie materiały przygotowane wcześniej zostaną na pewno wyemitowane w tym tygodniu" - mówi Marcelina Cholewińska z agencji First PR, która reprezentuje CNN w Polsce.

Wczoraj widzowie telewizji mogli zobaczyć jedynie krótki reportaż o 6-letnim perkusiście Igorze Faleckim, który zaczął grać na perkusji, gdy miał trzy lata. "Polskie cudowne dziecko" - mówiła o nim reporterka Diana Magnay.

A jaki obraz Polski wykreował CNN przez ostatnie trzy dni akcji informacyjnej? Według stacji Polska to kraj, w którym skończył się boom budowlany oraz w którym ludzie kochają nielegalne wyścigi samochodowe. Właściciele firmy Solaris opowiadali o sukcesie swojego przedsiębiorstwa, które produkuje autobusy nawet dla Dubaju. Gwiazda stacji Fionnuala Sweeney odwiedziła warszawską giełdę. O polskiej złotówce wyrażała się w samych superlatywach. Nasza silna waluta sprawia, że "Polacy pracujący za granicą wracają do kraju i napędzają jego gospodarkę."

Minister sportu Mirosław Drzewiecki (w CNN nazywany Drzewińskim) oprowadzał reportera po budowanym na Euro 2012 stadionie. Jeden z najdłuższych materiałów przedstawiał Sopot, który jeden z wypowiadających nazwał "wakacyjną mekką Polaków".

"Nie pokazano do tej pory niczego, co by tak naprawdę nas wyróżniało spośród innych krajów. Bo pijących piwo turystów mają wszystkie kraje, a niektóre z nich produkują autobusy takie jak Solaris. Ekipa CNN nie wyszła poza stereotypy o Polakach. Brakuje jeszcze, by pokazano nas jako praktykujących katolików i kraj, w którym Polki nie zażywają środków antykoncepcyjnych" - mówi Eryk Mistewicz, specjalista od wizerunku i marketingu politycznego.

Dziś Fionnuala Sweeney ma na żywo nadawać spod pomnika Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach, a w piątek z warszawskiej Starówki. Do końca tygodnia mają zostać pokazane wywiady z Natalią Kukulską, Agnieszką Radwańską oraz prezydentem Lechem Kaczyńskim, z którym reporterzy CNN rozmawiali pod koniec września w Nowym Jorku. Ta rozmowa zostanie wyemitowana prawdopodobnie w sobotę.