"Niezbyt wielkie państwo afrykańskie, gdzie poważną rolę odgrywają orzeszki ziemne" - tak o Gabonie mówił Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem tego kraju, chcąc dopiec Donaldowi Tuskowi. Według prezesa PiS premier niepotrzebnie straszył, że kraje strefy euro wypuszczą obligacje, które zaszkodzą naszej gospodarce. "Równie dobrze można by wymyślić, że Gabon zaatakuje Polskę" - mówił Kaczyński.

Reklama

>>>W Gabonie znają Kaczyńskich

Słowa Kaczyńskiego zamiast pogrążyć Tuska, sprawiły, że Gabon stał się w Polsce bardzo popularny. Dzięki wypowiedzi prezesa PiS również mieszkańcy tego afrykańskiego kraju przypomnieli sobie o istnieniu Polski.

Na listy przebojów gabońskich stacji radiowych przebojem wdarł się utwór grupy Vibration pod tytułem "Mone Bone". W refrenie czarnoskóry piosenkarz z potężnym krzyżem na półnagim torsie skanduje "PiS best!".

>>>Kaczyński przeprasza obywateli Gabonu

Piosenkę można odbierać jako kpinę z partii Jarosława Kaczyńskiego, lecz muzycy sławią w niej po prostu pokój - "peace". Jednak w kontekście wypowiedzi o polsko-gabońskiej wojnie piosenka stała się bardzo aktualna.

Zobacz teledysk grupy Vibration

p