19-letnia Polka Magdalena Kobierska stała się znana w całej Finlandii po tym, jak zdała tegoroczny egzamin maturalny najlepiej ze wszystkich fińskich maturzystów. Tak dobry wynik do tej pory udało się zdobyć tylko trzem osobom w tym słynącym z wysokiego poziomu edukacji kraju. Po raz pierwszy jednak zrobiła to cudzoziemka.

Magdalena postanowiła zdawać maturę z dziewięciu przedmiotów: matematyki, fizyki, biologii, chemii, języka fińskiego oraz czterech innych języków obcych - angielskiego, szwedzkiego, rosyjskiego i francuskiego. Za każdy z testów dostała najwyższe możliwe oceny w siedmiostopniowej skali. Przeciętny fiński maturzysta przystępuje na maturze do zdawania pięciu - sześciu przedmiotów.

Reklama

"O tym, że jestem najlepsza, dowiedziałam się od dyrektora mojego liceum ogólnokształcącego. Nie mogłam w to uwierzyć. Jeszcze nigdy wcześniej jednocześnie nie śmiałam się i płakałam" - opowiada DZIENNIKOWI Magdalena Kobierska. Jej mama Małgorzata nie kryje, że jest dumna z córki. - Jest bardzo zdolnym dzieckiem. Zawsze w nią wierzyłam - mówi nam.

O sukcesie dowiedziała się cała Finlandia. Największe fińskie gazety poinformowały o sukcesie naszej rodaczki.

Państwo Kobierscy mieszkają w Finlandii od końca 1990 roku. Wtedy z wówczas pięciomiesięczną Magdaleną wyprowadzili się z Gdańska do niewielkiej miejscowości Lappeeranta na południowym wschodzie kraju. Pani Małgorzata pracuje jako programistka, ojciec Bogusław jest dyrygentem i skrzypkiem. Nie zerwali kontaktu z Polską. Córkę nauczyli języka, a raz w roku na wakacje przyjeżdżają nad polskie morze. Sama Magdalena wiąże swoją przyszłość z naszym krajem.

"Chcę studiować w Polsce" - mówi. Już złożyła prośbę o przyjęcie na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Będzie studiować medycynę. "Marzę o tym, aby zostać psychiatrą" - mówi. "Jeśli wszystko dobrze pójdzie, będę chciała pracować w Krakowie".