>>> Sprawdź poprzedni, 18. tom "Historii PRL" oberjmujący lata 1977-78

Reklama

Koniec lat 70. zaznaczył się wydarzeniami, które przyczyniły się do upadku PRL. W 1979 roku Polskę dotknęła fala mrozów i śnieżyc, ochrzczona później "zimą stulecia", która jak w soczewce ukazała niewydolność komunistycznego państwa, nieprzygotowanego na walkę z klęską żywiołową. Trwało jeszcze usuwanie jej skutków kiedy nastąpił wybuch gazu w warszawskiej rotundzie. Nikt nie chciał wierzyć w błąd ekipy remontowej - plotkowano o zamachu przygotowanym przez tajne służby.

"Historia PRL 1944 - 1989" bez kolejek i czekania? Kupuj w Literii.pl! >

Kilka miesięcy potem ojczyznę odwiedził Jan Paweł II, którego milionowe tłumy witały jak prawdziwego władcę Polski. Rok później ośmieleni przez papieża robotnicy założyli pierwsze samorządne związki zawodowe za żelazna kurtyną.

Wiatr odnowy wiał również w kulturze. W 1980 roku w Jarocinie odbył się pierwszy Festiwal Muzyki Młodej Generacji, który zaowocował wysypem zespołów rockowych, zaś Czesław Miłosz dostał literacka nagrodę Nobla. Bolesną stratę poniosła popkultura. W katastrofie lotniczej zginęła Anna Jantar. Śmierć piosenkarki wywołała falę domysłów. Plotkowano, że wokalistka sfingowała śmierć i rozpoczęła nowe życie w Ameryce. Miała o tym m.in. świadczyć pocztówka wysłana z USA przez Annę Jantar, którą Halina Frąckowiak otrzymała po jej śmierci.

Rok 1980 to także zbojkotowana przez większość krajów zachodnich olimpiada w Moskwie z pamiętnym występem Władysława Kozakiewicza. Walczący o złoty medal polski tyczkarz, zdenerwowany gwizdami publiczności i szachrajstwami organizatorów, którzy otwierali wrota stadionu, powodując niekorzystne dla Polaka przęciągi, po udanym skoku pokazał im "wała". Obraz poszedł w świat, zaś "gest Kozakiewicza" trafił do encyklopedii.

p

Kolejny, dwudziesty tom "Historii PRL 1944-1989" trafi do sprzedaży 13 lipca.