Uroczystość rozpocznie się o godz. 11. Będą raczej skromne. Życzył sobie tego sam przyszły metropolita warszawski.

Posługa na warszawskiej metropolii

Arcybiskup Nycz nie chce, żeby jego ingres otwierał nową epokę w warszawskim Kościele. Jak mówił wczoraj, swoją rolę widzi raczej jako kontynuatora dzieła swoich poprzedników - kardynała Hlonda, Wyszyńskiego i Glempa. Każdy z nich zapisał ważny rozdział w historii warszawskiego Kościoła. Zdaniem nowego metropolity, najważniejsza była posługa Prymasa Tysiąclecia - Stefana Wyszyńskiego.

Hierarcha wrócił do wydarzeń ze stycznia, gdy metropolię warszawską objął arcybiskup Stanisław Wielgus, który po ujawnieniu jego współpracy z SB zrezygnował z tej godności. "Nie uznaję tych styczniowych zdarzeń, jako okresu historii warszawskiej diecezji" - powiedział arcybiskup Nycz.

Ingres

Jeśli chodzi o ingres, to wierni nie powinni się spodziewać expose nowego arcybiskupa warszawskiego. Hierarcha podkreśla, że nie jest premierem, żeby musiał coś takiego wygłaszać. "Chciałbym być biskupem, który nie da się zaszufladkować do żadnej politycznej szuflady" - podkreśla Kazimierz Nycz. W dużej mierze jutrzejsza msza będzie taka jak w każdą Niedzielę Palmową - zapewnia biskup.

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Reklama

Duchowny wolałby, żeby w trakcie zbliżających się obchodów w rocznicę śmierci Jana Pawła II, nie odliczano dni do jego beatyfikacji i kanonizacji. "Nie o to powinno chodzić podczas obchodzenia kolejnej rocznicy" - mówił Kazimierz Nycz. Podkreślił też ważną rolę dziennikarzy, którzy urządzili narodowe rekolekcje gdy umierał polski papież i powtarzają je co roku w kwietniu.

Lustracja

Arcybiskup pytany o lustrację odpowiada, że jest ona robiona za późno. Według niego, w tej sprawie zaspał i Kościół, i państwo. Kazimierz Nycz dodaje też, że trzeba pamiętać, iż stopień infiltracji wśród księży był większy niż w innych grupach. "Myślę, że Kościół zrobił swoje i będzie robić dalej" - mówi nowy metropolita. I zaraz dodaje, że biskupi dali przykład ogłaszając memoriał dotyczący lustracji. Hierarcha dziwi się sprzeciwom naukowców i niektórych dziennikarzy przed składaniem oświadczeń lustracyjnych. Nie rozumie dlaczego mówią w tym kontekście o naruszeniu ludzkiej godności. Arcybiskup Nycz uważa, że szeroka lustracja jest potrzebna, bo "trzeba wreszcie skończyć wyścig, kto więcej odkryje".

Świątynia Opatrzności Bożej

Nowy metropolita warszawski zapewnił również, że podobnie jak kardynał Józef Glemp, on też będzie przywiązywał dużą wagę do budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Mówił, że prymas Glemp był w tej sprawie osamotniony i w Kościele, i jeśli chodzi o władze państwowe. Dodał, że Konstytucja 3 Maja, którą ma upamiętnić Świątynia, była aktem politycznym, cywilnym, i dlatego w jej budowę powinny się zaangażować władze świeckie.