"Nastąpiła jakościowa zmiana mówienia o Świątyni Opatrzności Bożej" - cieszy się arcybiskup Nycz. I dodaje, że to dzięki temu Polacy coraz chętniej otwierają swe portfele i pomagają budować kościół.

Reklama

W tym roku - dokładnie 1 czerwca - na świątynię składali się tylko warszawiacy, jednak metropolita warszawski chce, by w przyszłym roku do budowy dołożyli się wszyscy Polacy. Zwłaszcza, że właśnie w przyszłym roku przypadnie trzydziestolecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Dzień Dziękczynienia, który ma być obchodzony w każdą pierwszą niedzielę czerwca, został zorganizowany z inicjatywy metropolity warszawskiego. Idea dnia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 roku, jaką była budowa Świątyni Opatrzności.

O budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Od rozpoczęcia prac Fundacja Budowy Świątyni Opatrzności Bożej wydała na budowę 79 milionów złotych. Część sakralna wykonana została w 92 procentach. Brakuje tylko kopuły, która powstanie do początku 2009 roku.